14 października 2023, godz. 14:30
sobota

Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
Wykład kuratorki wystawy Doroty Grubby-Thiede

Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny

Zapraszamy wykład Doroty Grubby-Thiede towarzyszący wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień. Rzeźba przenosząca emocje: Adolf Ryszka w horyzoncie międzynarodowej sztuki. Konteksty terapii przez twórczość: Andrzej Wojciechowski, Marek Zacharski [m.in. Alina Szapocznikow, Susan Sontag, Rebecca Horn].

Punktem wyjścia bogato ilustrowanego wykładu jest wybitna twórczość Adolfa Ryszki prezentowana na wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Podjęte zostaną wątki prekursorskich dokonań Ryszki, zaliczanych do międzynarodowego nurtu nowej figuracji (równolegle rozwijanych w filmie i literaturze nowej fali). Podkreślone zostaną aspekty symboliczno-metaforyczne w  cyklach Niewinne i Niewinni, wykorzystywane w wystąpieniach na rzecz pacyfizmu, które odbywały się na całym świecie od połowy lat 60. XX wieku. Przybliżone zostaną także dokonania w dziedzinie terapii przez twórczość, proponowane przez wybitnego artystę i profesora Andrzeja Wojciechowskiego (z UMK w Toruniu) oraz realizacje wzmacniające energie witalne, jakie wprowadzili do sztuki (i teorii) obok Adolfa Ryszki m.in. Marek Zacharski, Alina Szapocznikow, Susan Sontag, czy Rebecca Horn".

Wykład poprowadzi Dorota Grubba-Thiede z Zakładu Historii i Teorii Sztuki ASP w Gdańsku, członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata oraz AICA Int.

Prowadzenie: Dorota Grubba-Thiede

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 25.08 – 29.10.2023
  Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

  Wystawa jest rodzajem eseju wskazującego metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Adolfa Ryszki (1935–1995). Należał on do prekursorów nowej figuracji w sztuce, nurtu rozwijającego się równolegle do nowej fali w filmie i literaturze. Ekspozycja obejmuje wybór słynnych realizacji Ryszki oraz jego nieznanych prac, a także grupę rzeźb kameralnych, wchodzących w rezonans z zagadnieniami organiczności czy z pojęciami takimi jak niesamowitość, permutacje, wariacyjność, imaginizm. Rzeźbiarz wypracował oryginalną ikonosferę, m.in. interpretując procesy atrofii, łącząc wyraz tragiczny z witalnym, jakby w nieodsłownych dialogach z wyobrażeniami kalekich ofiar wojen Pietera Bruegela Starszego.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 31.05 (PT) 17:00
  Wosk i pigment. Warsztaty malarskie z enkaustyki
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.06 (WT) 17:00
  Od koncepcji do odbitki. Jak stworzyć linoryt?
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.06 (CZW) 15:00
  Fotogramy. Cyjanotypia na placu Małachowskiego
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy
  06.06 (CZW) 18:00
  O czułości
  Oprowadzanie autorskie po wystawie „Trofia”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ