14 października 2023, godz. 14:30
sobota

Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
Wykład kuratorki wystawy Doroty Grubby-Thiede

Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny

Zapraszamy wykład Doroty Grubby-Thiede towarzyszący wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień. Rzeźba przenosząca emocje: Adolf Ryszka w horyzoncie międzynarodowej sztuki. Konteksty terapii przez twórczość: Andrzej Wojciechowski, Marek Zacharski [m.in. Alina Szapocznikow, Susan Sontag, Rebecca Horn].

Punktem wyjścia bogato ilustrowanego wykładu jest wybitna twórczość Adolfa Ryszki prezentowana na wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Podjęte zostaną wątki prekursorskich dokonań Ryszki, zaliczanych do międzynarodowego nurtu nowej figuracji (równolegle rozwijanych w filmie i literaturze nowej fali). Podkreślone zostaną aspekty symboliczno-metaforyczne w  cyklach Niewinne i Niewinni, wykorzystywane w wystąpieniach na rzecz pacyfizmu, które odbywały się na całym świecie od połowy lat 60. XX wieku. Przybliżone zostaną także dokonania w dziedzinie terapii przez twórczość, proponowane przez wybitnego artystę i profesora Andrzeja Wojciechowskiego (z UMK w Toruniu) oraz realizacje wzmacniające energie witalne, jakie wprowadzili do sztuki (i teorii) obok Adolfa Ryszki m.in. Marek Zacharski, Alina Szapocznikow, Susan Sontag, czy Rebecca Horn".

Wykład poprowadzi Dorota Grubba-Thiede z Zakładu Historii i Teorii Sztuki ASP w Gdańsku, członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata oraz AICA Int.

Prowadzenie: Dorota Grubba-Thiede

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 25.08 – 29.10.2023
    Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień

    Wystawa jest rodzajem eseju wskazującego metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Adolfa Ryszki (1935–1995). Należał on do prekursorów nowej figuracji w sztuce, nurtu rozwijającego się równolegle do nowej fali w filmie i literaturze. Ekspozycja obejmuje wybór słynnych realizacji Ryszki oraz jego nieznanych prac, a także grupę rzeźb kameralnych, wchodzących w rezonans z zagadnieniami organiczności czy z pojęciami takimi jak niesamowitość, permutacje, wariacyjność, imaginizm. Rzeźbiarz wypracował oryginalną ikonosferę, m.in. interpretując procesy atrofii, łącząc wyraz tragiczny z witalnym, jakby w nieodsłownych dialogach z wyobrażeniami kalekich ofiar wojen Pietera Bruegela Starszego.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Ujęcie z filmu w PJM; zbliżenie na kobietę z długimi włosami i mężczyznę w czapce z daszkiem; oboje ubrani na czarno, w okularach; stoją na reprezentacyjnych schodach Zachęty. Mężczyzna ma uniesione ręce, miga. W tle, u szczytu schodów, klasyczna rzeźba ok
    06.02 (CZW) 18:00
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Dyskusja
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.02 (PT) 16:00
    Otwarta pracownia: Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią
    Warsztaty z cyjanotypii dla licealistów
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 08.02 (SOB) 17:00
    Sajat-Nowa
    Projekcja filmu i wprowadzenie Tarasa Gembika i Joanny Kordjak
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 13.02 (CZW) 18:00
    Otwarta pracownia: Od koncepcji do odbitki
    Warsztaty z linorytu dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.02 (PT) 16:00
    Obrazy ze snów. Otwarty warsztat z surrealizmu
    warsztaty dla uczniów (7-14 lat)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta