Zuzanna Janin
Bez tytułu (Brzuch)Seria ośmiu fotografii zatopionych w przeźroczystym laminacie. Fragmenty ciała artystki i kobiet z nią spokrewnionych układają się w portret ukazujący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Na początku 2021 roku Zachęta wraz z British Council zorganizowała po raz pierwszy w Polsce konkurs dla artystów z niepełnosprawnością zainspirowany programem Europe Beyond Access. „Świadomość społeczna problemów, z jakimi mogą się spotkać artyści z niepełnosprawnościami, chcąc zaprezentować swoje portfolio, ubiegać się o stypendium lub realizować swoją twórczość, nie jest duża. Trudności mogą wynikać z funkcjonujących w społeczeństwach uprzedzeń i przekonań, barier komunikacyjnych i ograniczonej dostępności programów artystycznych” – pisali w ogłoszeniu organizatorzy. Odpowiedziało na nie ponad 80 artystów – zawodowców i amatorów.
W najnowszym numerze magazynu prezentujemy sylwetki i prace laureatów konkursu. A zaczynamy rozmową Daniela Kotowskiego – artysty, kuratora, edukatora oraz jurora w polskiej edycji Europe Beyond Access – z Nadią Markiewicz, autorką nagrodzonej instalacji Jackpot (2020). „Bardzo ważnym momentem dla mnie było zaproszenie do pierwszego w moim życiu działania performatywnego, które miałam wykonać przed publicznością. To było w Galerii Labirynt w 2017 roku. Na tym etapie, i w życiu i w sztuce, wyspecjalizowałam się w udawaniu osoby o normatywnym ciele i pomagały mi w tym strój, proteza, precyzyjna choreografia. A więc sytuacja, w której widzowie mogliby przyjrzeć się mojemu ciału z każdej strony, w ruchu, postawiła mnie przed trudnym wyborem: musiałam zadecydować, czy ukryć swoje ciało, czy odnieść się do jego niezwykłości” – opowiada artystka.
W 31 numerze przypominamy projekt Kultura i Neuronauka, zainicjowany w 2014 roku przez Karolinę Wiktor, którego dwie edycje gościliśmy w Zachęcie. Dotknięta afazją artystka pozwoliła spotkać się dwóm odległym światom, łącząc ludzi kultury i nauki oraz mówiąc o niepełnosprawnościach neurologicznych. Temat niepełnosprawności w kontekście społecznym i kulturowym pojawił się także w programie przygotowanym przez Teatr 21 w ramach wystawy Zmiana ustawienia.
Zapraszamy do czytania, słuchania i oglądania!
Jednym z założeń KiN było przedstawienie twórczości osoby dotkniętej niesprawnością neurologiczną. Bohaterką drugiej edycji konferencji była czeska artystka Iveta Pilařová ukazująca w bardzo osobisty sposób życie ze stwardnieniem rozsianym.