Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.

Nr 32

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy to od blisko 30 lat ważne wyróżnienie dla osób piszących o sztuce. Po śmierci artysty w 1992 roku Nagrodę powołali jego przyjaciele, którzy do dziś tworzą jej kapitułę. Stajuda — malarz, rysownik, krytyk, miłośnik muzyki — był ważną postacią warszawskiego środowiska artystycznego. W jego mieszkaniu przy Wiejskiej spotykali się artyści sztuk wizualnych, kompozytorzy, pisarze, aktorzy. „Miał wielki czar osobisty, który polegał też na tym, że był bardzo skromny, nawet nieśmiały. Dlatego było mu łatwiej, jak wypił kieliszeczek. Interesowała go każda możliwość zabawy, miłego rozśmieszania, niebanalnego” — wspomina Ola Semenowicz, wieloletnia partnerka Jerzego Stajudy, która o artyście, wzajemnych relacjach, przyjaźniach i życiu towarzyskim w latach 80. opowiedziała Karolinie Zychowicz. Tą rozmową rozpoczynamy 32 numer Magazynu Zachęta Online poświęcony prywatności i intymności.

Reprodukcja pracy na papierze. Grafika utrzymana w brązowych odcieniach, sprawia wrażenie rozlewania się plam i linii ołówkiem.
Zdjęcie. Ekipa telewizyjna rozmawia z kobietą w czarnej garsonce. Za kobietą spory obraz: krzyż z białych kwadratów na jasnobrązowym tle.
Kadr z filmu. Na czarnym tle różnej wielkości i kształtu metalowe ramy ze zdjęciami w środku.
Reprodukcja obrazu. Na niebieskim tle namalowane pięć kobiet. Jedna z nich trzyma drugą na rękach. Poniżej napis m.in. Nasze ciotki.
Kadr z filmu podzielony na cztery mniejsze. W nich sceny codzienne: przywitanie na dworcu, wspólny posiłek przy stole, spacer w parku.
Kadr z czarno-białego filmu. Mężczyzna i kobieta z profilu całują się. Za nimi jasne tło.
Zdjęcie sali wystawowej. W tle niebieska ściana z okrągłymi i owalnymi obrazami. Na pierwszym planie wysoka patyczakowata postać.
Zdjęcie zaciśniętej pięści. Na każdym palcu wytatuowana rozmazanym tuszem litera. Litery układają się w napis: LOVE.
Zdjęcie z wystawy. Starsze osoby stoją tyłem. Dotykają i oglądają rzeźbę z tkaniny z naszytym mnóstwem małych rysunków twarzy.