Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.

Nr 22

W 22 numerze magazynu online przedstawiamy materiały – tekstowe, wizualne i audiowizualne – związane z naszymi aktualnymi wystawami. Zaczynamy od niezwykłego projektu Joanny Rajkowskiej Rhizopolis. Instalacja przenosi nas do podziemnego miasta korzeni, gdzie – w nakreślonym przez artystkę scenariuszu futurystycznego filmu – garstka ocaleńców znajduje schronienie po katastrofie. Korzenie drzew budują nowe siedlisko, ale też zapewniają przetrwanie. Niesamowitej przestrzeni Rhizopolis trzeba doświadczyć wszystkimi zmysłami. Jednak równie ważna jest idea stojąca za projektem, którego bohaterami są… drzewa. I właśnie o drzewach oraz ich życiodajnej sile i zagrożeniu, na które je (i siebie) narażamy, Rajkowska rozmawiała z Urszulą Zajączkowską – botaniczką i poetką.

„Drzewa to nie drewno na pniu, a ustanowiony, bardzo złożony ktoś, organizm o historii życia znacznie dłuższej niż nasza. Ciężko nam jest to zrozumieć z powodu naszej skromnej długości życia, tzn. tej fizycznej granicy wytrzymałości naszych ciał, tego, jak ona jest opłakanie drobna w porównaniu z długością życia drzew. Na domiar wszystkiego ciężko nam zrozumieć, że drzewo nie musi zabijać, by żyć. W swych komórkach wytwarza cukier ze światła, wody i powietrza. W jego ciele, mimo że zdrewniałym, są też ukryte komórki żywe. Bardzo delikatne — miękiszowe. Gdy łamiesz gałązkę, to je rwiesz”.

Kolejną wystawą, którą zapowiadamy już od jakiegoś czasu, ale wreszcie można zobaczyć ją „na żywo”, jest Rzeźba w poszukiwaniu miejsca. Historia ostatnich 50 lat polskiej rzeźby została tu ukazana przez pryzmat autorskiej opowieści badaczki tematu Anny Marii Leśniewskiej. Dlatego nie jest to historyczna ekspozycja, lecz esej wizualny o sztuce i przestrzeni, gdzie została uchwycona również coraz większa intermedialność tej dziedziny. W magazynie prezentujemy m.in. dokumentację fotograficzną wystawy – na zachętę.

Nie mogło również zabraknąć pokazu, o którym już pisaliśmy – pierwszej odsłony rocznego projektu Żywe magazyny. Do końca tygodnia można jeszcze zobaczyć wybór prac z naszej kolekcji dokonany przez Michała Jachułę. A my zapraszamy na premierę trzech filmowych Opowieści o kolekcji zrealizowanych w czasie przedłużającego się lockdownu. W magazynie znajdziecie film o placu Małachowskiego, o którego przeszłości i teraźniejszości opowiadają Jarosław Trybuś i Magdalena Komornicka. Ale polecamy też opowieści o pierwszej pracy w kolekcji TZSP i programie ikonograficznym budynku fasady – zawsze ukazane w kontekście współczesnej działalności Zachęty.

Na zakończenie zapraszamy do MPZ, gdzie wreszcie można oglądać wystawę Macieja Salamona Prace domowe. W tym wydaniu magazynu zapraszamy na nietypowe spotkanie z artystą – warsztaty plastyczne dla najmłodszych, które również sprawią radość dorosłym. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

ROZWIŃ