Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.

Nr 21

Pierwsze w nowym roku wydanie Magazynu Zachęta Online nosi numer 21… „Oczko” zainspirowało nas, by sięgnąć do filmowych zasobów naszej kolekcji. Wybrane filmy mówią o fascynacji artystów kinem, formą i gatunkami filmowymi, a wśród nich znajdziecie i mock-dokument, i horror, i animację.

„Historia mojego »robienia kina« jest dość pokrętna. Zaczęła się od lęku przed kinem, przed spróbowaniem. Właśnie dlatego, że odbierałem je jako totalne. Człowiek w pojedynkę nie jest w stanie zrobić filmu, bo trzeba uwzględnić mnóstwo problemów, choćby technicznych, a to zawsze wydawało mi się nie do ogarnięcia” – opowiadał w 2016 Jacek Malinowski przy okazji swojej wystawy Dwubiegunowo. Artysta-rzeźbiarz na początku lat 2000 zaczął robić filmy, intuicyjnie wchodząc w gatunek wówczas w Polsce praktycznie nieznany – mockument. Przypominamy rozmowę z Malinowskim oraz drugą część jego trylogii HalfAWoman (Półkobieta).

Film Pawła Althamera został zrealizowany na warszawskiej Pradze w czasie trwania wystawy Paweł Althamer zachęca w 2005 roku. To trailer fabularnego zdarzenia, w którym znani aktorzy – Mirosław Baka, Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak i Marek Frąckowiak – oraz towarzyszący im statyści wcielili się w postacie typowe dla tej części stolicy.

Przemek Branas – artysta wizualny i performer, laureat drugiej nagrody na Spojrzeniach 2017 – na wystawę konkursową przygotował zrealizowany w jednym ujęciu film, w którym połączył historię Zachęty ze współczesnością instytucji, zaś historyczny performans Chrisa Burdena Shoot z zabójstwem rosyjskiego ambasadora na otwarciu wystawy w Ankarze. W pięciominutowym filmie w precyzyjną choreografię łączy się ruch kamery i pojawiających się na ekranie postaci, przywodząc na myśl tak mistrzowskie ujęcia, jak słynny finał Zawodu: Reporter Michelangela Antonioniego.

W naszym wirtualnym maratonie filmowym nie mogło zabraknąć Katarzyny Kozyry i jej Opowieści letniej, zrealizowanej w ramach projektu W sztuce marzenia stają się rzeczywistością. W bajkowy świat pięknego ogrodu, niczym Alicja do Krainy Czarów, wkracza artystka oraz jej towarzysze – Maestro i Gloria Viagra. Idylliczna atmosfera przeradza się w horror w wersji gore, zaś pod pozorami dobroduszności i otwartości skrywa się nienawiść i strach przed obcym.

To wydanie magazynu kończymy animacją Wojciecha Bąkowskiego Film mówiony 3, nawiązującą do non-camerowego kina Juliana Antonisza. Hołdem dla legendarnego animatora i konstruktora maszyn kinematograficznych była też wystawa z 2013 roku Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia (kuratorki: Ewa Borysiewicz i Joanna Kordjak), którą przypominamy poprzez towarzyszący jej folder.

Miłego oglądania i czytania!

ROZWIŃ