Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.

Nr 1

W czerwcu 2013 roku ukazał się pierwszy numer Magazynu Zachęta – periodyku poświęconego aktualnym wystawom i działaniom galerii. Dziś, gdy wszyscy mierzymy się z nowym doświadczeniem izolacji społecznej i nie możemy spotkać się z naszą publicznością na wystawach i wydarzeniach, proponujemy podróż w historię Zachęty – tę bliższą i tę dalszą. Magazyn Zachęta Online, którego premierowy numer właśnie przedstawiamy, regularnie będzie prezentował nasze zasoby – teksty, wystawy, dzieła z kolekcji, materiały dokumentacyjne, publikacje.

W pierwszym wydaniu wracamy do czerwca 2013 i wywiadu kuratorki Magdy Kardasz z Peterem Landem, który towarzyszył indywidualnej wystawie duńskiego artysty zatytułowanej Nagi. Land – autor rzeźb, instalacji, filmów – zaprosił publiczność do swojego świata, w którym mrok rodem z baśni braci Grimm mieszał się z ironicznym humorem i slapstickiem, dając widzowi niezapomniane surrealistyczne doświadczenie. Jak mówi artysta: „odnajduję w slapstickowej komedii element melancholii”.

W magazynie online nie zabraknie też archiwalnych wystaw – tych z czasów CBWA. W tym numerze, podążając „tropem” duńskim, polecamy lekturę tekstu prof. Andrzeja Pieńkosa poświęconego wystawie Duńska sztuka współczesna, która miała miejsce w gmachu Zachęty w 1968 roku. Zaś z tej niedalekiej historii – filmowy przewodnik w PJM po kuratorowanej przez Magdę Kardasz wystawie Liliana Porter. Sytuacje (2019), przygotowany przez Daniela Kotowskiego (dostępny także dla osób słyszących). Pełne czułości i ironii instalacje oraz filmy Porter zachwyciły w ubiegłym roku publiczność, a zdjęcia z ekspozycji „zalały” media społecznościowe. Warto przypomnieć sobie ten pokaz, argentyńską artystkę i jej dzieła.

Z prac z naszej kolekcji wybraliśmy te, które po mistrzowsku (i z ironią) wyłapują absurdy nie tylko świata sztuki. Giro d’Italia to obiekt Cezarego Bodzianowskiego zainspirowany kanonicznym dziełem Marcela Duchampa Koło rowerowe (1913). Przedmiot, który dadaista podniósł do rangi dzieła sztuki, Bodzianowski – z wrodzoną przekorą – przywraca rzeczywistości. Z filmowych zbiorów Zachęty proponujemy film grupy Azorro Rodzina. Tak poleca go nasza edukatorka, Maria Szczycińska: „Zawsze warto poszukać humoru, a Azorro znajduje go bezbłędnie. Poznajmy  więc tytułową rodzinę. Wszak wiadomo, że rozmowy o Malewiczu, Liberze czy  Opałce goszczą w każdym polskim domu. Niejedno dziecko ulepiło z plasteliny Piramidę zwierząt, a bawiąc się w berka, rozmyśla nad Zagładą. Ot zwykłe życie. Złapmy  nieco dystansu, rozmawiajmy o sztuce”.

Zapraszamy zatem do czytania, oglądania i eksplorowania online’owych zasobów Zachęty.

ROZWIŃ