Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej o naszej polityce prywatności.

Nr 27

Nie wiemy, kiedy będziemy mogli zaprosić was na wystawy na żywo… ale za zamkniętymi drzwiami Zachęty praca wre. Nasze edukatorki, tym razem w roli kuratorek, przygotowują kolejną odsłonę Żywych magazynów. Pokaz Dydaktyka to zabawa wątkami dydaktycznymi obecnymi w pracach z naszej kolekcji. W tym wyborze nie mogło zabraknąć cyklu A–Z (Gabloty edukacyjne) Andrzeja Tobisa.

„Pseudodydaktyczna formuła tego projektu była dla mnie sposobem ucieczki od kreacyjnego wymiaru mojej wypowiedzi, od tak zwanej »artystyczności«. Chciałem uniknąć sytuacji, w której przy pierwszym zetknięciu z projektem odbiorca rozpoznaje, że ma do czynienia ze sztuką w stereotypowym sensie tego słowa. Jeśli cykl A–Z staje się wirusem wnikającym w jakiś system, to też świetnie. To się czasem udaje i powoduje zabawne nieporozumienia. Znajomej historyczce sztuki z Krakowa odmówiono w bibliotece uniwersyteckiej wypożyczenia książki o A–Z, bo »słowników nie wypożyczamy«” – mówi artysta w wywiadzie udzielonym Sarze Herczyńskiej. Ich rozmowa otwiera 27 numer Magazynu Zachęta Online.

Tematem tego wydania jest edukacja – a właściwie, jakie efekty pozostają po naszych działaniach edukacyjnych. W tym niewielkim wyborze znajdziecie m.in. animację poklatkową Taaka galeria mnie zaprasza, zrealizowaną przez uczestników projektu Podziel się sztuką!, a zainspirowaną pracą Pawła Susida z kolekcji Zachęty, oraz filmowe podsumowanie cyklu warsztatów Gry i zabawy ze sztuką  prowadzonych latem 2016 roku w kawiarni Plażowa i na iBarce. Przypominamy folder Historie ucha dla dzieci – specjalną publikację, która powstała przy okazji wystawy Historie ucha w 2011 roku, a także naszą „harmonijkę”, czyli przewodnik po każdej wystawie pomocny w samodzielnej interpretacji prac.

Jednak edukacja to nie tylko działania skierowane do młodych widzów czy szkół. W programach towarzyszących wystawom często zapraszamy na wykłady, które przybliżają zagadnienia niekoniecznie dotyczące sztuki. Tak jak wykład prof. Magdaleny Fikus o genetyce, towarzyszący wystawie Postęp i higiena, do którego odsłuchania bardzo zachęcamy.

Na zakończenie – smutna wiadomość. Wczoraj dowiedzieliśmy się o śmierci Joanny Rentowskiej – naszej koleżanki, kuratorki w dziale edukacji CSW Zamek Ujazdowski, współkuratorki niezwykłej wystawy Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci ­w Zachęcie w 2003 roku. Żegnając Joannę, przypominamy tę eskpozycję oraz towarzyszący jej katalog.

ROZWIŃ