O podróżujących wystawach. Wykład-performans Portera McCray

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Kiedy Porter McCray przyjechał do Warszawy w 1959 roku, w czasie kulturalnej „odwilży”, był pierwszym muzealnikiem z Zachodu, który odwiedził Polskę od czasów wybuchu II wojny światowej. Jego wizyta zaowocowała wystawą 15 Polish Painters w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA) w 1961 roku, na której pokazano prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, czy Teresy Pągowskiej. W wykładzie przygotowanym specjalnie na wystawę w Zachęcie Porter McCray wyjaśnia, jak podróżujące wystawy zmieniły oblicze sztuki nowoczesnej w Europie w czasach zimnej wojny, a także opowiada o swoich ówczesnych podróżach do Paryża, Moskwy, Belgradu i Warszawy. Wykład-performans jest cześcią wystawy „Podróżnicy” na której prezentowana jest dokumentacja dotycząca wystawy 15 Polish Painters.

Porter McCray był w latach 50. dyrektorem Programu Międzynarodowego Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, odpowiedzialnym za organizację objazdowych wystaw nowoczesnej sztuki amerykańskiej, które podróżowały po europejskich miastach w pierwszych dekadach zimnej wojny. Wystawy te pomogły scalić kulturową tożsamość powojennej Europy w duchu internacjonalizmu, modernizmu i indywidualizmu. W ostatnich latach zajmował się organizowaniem wystaw objazdowych dla Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Berlinie (MoAA). Jest odpowiedzialny między innymi za wystawę Savremena umetnost u SAD w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie (2006) oraz Biennale w Istambule (2009), która dotyczyła wystawy sztuki amerykańskiej wysłanej przez MoMA do Belgradu w 1956 roku. A także niedawną ekspozycję Face to Face przygotowaną na otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż w Moskwie (2015) opowiadającą o słynnej narodowej wystawie amerykańskiej zorganizowanej w tym mieście w 1959 roku. Wygłaszał wykłady o historii Programu Międzynarodowego MoMA w Nowym Jorku, Zagrzebiu, Wiedniu, Bejrucie i Amsterdamie.

Wykład w języku polskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta