The Artists Koncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 3 edycja
The Artists Koncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 3 edycja
artyści: ADU (Ada Karczmarczyk), Dick El Demasiado, Duane: The Brand New Dog, Fransua I Benua + Igor Krenz, I.H.N.A.B.T.B, Langfurtka (Mikołaj Trzaska + Adam Witkowski), Reines Girls, Elbis Rever, Szelest Spadających Papierków, Suzanne Walsh, Wixapol S.A.
kuratorzy: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka, Stanisław Welbel
współpraca: Karolina Iwańczyk
The Artists to festiwal poświęcony muzycznym i dźwiękowym projektom artystów sztuk wizualnych, odbywający się poza przestrzenią galerii sztuki. Tytuł nawiązuje do popularnych nazw zespołów muzycznych takich jak np. The Cars, The Beatles czy The Doors, nasuwając skojarzenie z gwiazdorskim światem muzyki popularnej i rządzącymi nim mechanizmami. Program trzeciej międzynarodowej edycji festiwalu obejmuje zróżnicowane postawy sceniczne, począwszy od punka, popu, rocka, poprzez folk, po muzykę elektroniczną, eksperymentalną i noisową. Zaproszeni artyści regularnie koncertują, nagrywają płyty i teledyski, biorą udział w ważnych światowych festiwalach, a ich muzyka trafia do rozgłośni radiowych. W amfiteatrze w Parku Sowińskiego wystąpią takie osobowości sceniczne, jak Dick Verdult, który pod pseudonimem Dick El Demasiado gra popularną w krajach Ameryki Południowej cumbię; Reiness Girls – izraelski rock’n’rollowo-postpunkowy band gitarowy; girls band Elbis Rever inspirujący się latami osiemdziesiątymi; Suzanne Walsh, wokalistka łącząca elementy opery z tradycyjnym śpiewem irlandzkim, a także Duane The Brand New Dog z Detroit, który ogłosił się przyszłością popu. Tegoroczny program przewiduje również występ prekursorów polskiej muzyki awangardowej i noisowej, czyli Szelestu Spadających Papierków. Ta kultowa formacja w latach osiemdziesiątych związana była z gdańską grupą artystyczną Totart. Mikołaj Trzaska i Adam Witkowski wystąpią jako Langfurtka z improwizacją elektroakustyczną. Widzów czeka nieprzewidywalny, dynamiczny występ bezkompromisowej rosyjskiej punkowej grupy I.H.N.A.B.T.B, a także wcielającej się w supergwiazdę muzyki pop ADU, czyli Ady Karczmarczyk. Stałym punktem programu festiwalu The Artists jest występ Igora Krenza i Macia Morettiego, którzy z właściwym sobie ironicznym poczuciem humoru przygotują projekt specjalny otwierający tegoroczną edycję wydarzenia.
The Artists 2015 - program (pdf)
Line-Up
- godz. 17 – Fransua I Benua + Igor Krenz
- godz. 17.30 – Szelest Spadających Papierków
- godz. 18.15 – Elbis Rever
- godz. 19 – I.H.N.A.B.T.B
- godz. 19.45 – ADU (Ada Karczmarczyk)
- godz. 20.15 – Langfurtka (Mikołaj Trzaska + Adam Witkowski)
- godz. 21 – Reines Girls
- godz. 21.45 – Suzanne Walsh
- godz. 22.30 – Duane: The Brand New Dog
- godz. 23.15 – Dick El Demasiado
afterparty / Café Kulturalna
- godz. 24 – Wixapol S.A.

Igor Krenz we współpracy z Maciem Morettim zadebiutowali w pierwszej edycji festiwalu The Artist (2013) jako zespół NAPALM OF DEATH spektakularnym dwusekundowym utworem, rok później wystąpili z Warszawską Orkiestrą Rozrywkową im. I. Krenza. W tym roku zobaczymy trzecią odsłonę ich konceptualno-muzycznej współpracy: jako Fransua i Benua zagrają wraz z Bartkiem Tycińskim muzykę do projekcji filmu Biały trójkąt.

Ada Karczmarczyk to artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka, i piosenkarka. W swojej twórczości swobodnie łączy elementy z porządku popkultury, duchowości i sztuki. Występując pod pseudonimem ADU, wciela się w supergwiazdę muzyki pop. Nagrywa utrzymane w popowej stylistyce i przeładowane chrześcijańską symboliką wideoklipy, dla których inspiracją jest twórczość Beyoncé, Madonny, Lady Gagi czy Katy Perry. Swoją działalność artystyczną traktuje jako utrzymaną w awangardowej konwencji misję ewangelizacyjną.

I.H.N.A.B.T.B powstał w Moskwie jesienią 2004 roku. Muzycy znani są z szalonych występów na żywo, podczas których za każdym razem starają się pokazać coś nowego. Zmieniają instrumenty i ubrania, myją głowy podczas koncertu, na imprezach rave prezentują wykład na temat starożytnej Grecji, w swoich działaniach wykorzystują np. meble czy warzywa, a także włączają do akcji widzów, dając im poczucie aktywnego uczestnictwa w czymś niecodziennym zamiast biernego oglądania show. W muzyce I.H.N.A.B.T.B tworzy własny język przedziwnych rytmów, ostrych brzmień gitarowych, sugestywnej linii basu i doskonałego pomieszania popowych melodii z punkową energią. Częścią zespołu jest grupa artystyczna EliKuka.

Elbis Rever powstał w Warszawie w 2007 roku, w jego składzie początkowo były Faezeh Araee, Janina i Aleksandra McCormack, Natalia Vegas i Alba Burgos. Muzyka zespołu stanowi intuicyjną interpretację popu, pomieszanie stylów bez sztywno określonych ram. Szczególnie ważna jest strona performatywna, czego wyrazem są wykonywane w stylu karaoke utwory i budowanie wizerunku prezentującego surowe, a zarazem uwodzicielskie i wrażliwe oblicze zespołu. W ciągu ośmiu lat swojego istnienia grupa występowała w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Francji, Niemczech oraz Hiszpanii, starając się zachować otwarty charakter bez względu na miejsce, koncertując też za pośrednictwem kamer internetowych i zapraszając do współpracy różnych artystów.

W latach osiemdziesiątych jego muzycy związani byli z gdańską grupą artystyczną Totart i współtworzyli lokalne podziemie artystyczne. Uznawani są za prekursorów polskiej muzyki awangardowej i noise. Była to grupa o płynnym składzie i zmiennym instrumentarium; dzięki otwartej formule przewinęły się przez nią prawie wszystkie ważne postacie gdańskiej sceny, m.in. Joanna Charchan, Sławek „Ozzi” Żamojda, Krzysztof Siemak, Szymon Albrzykowski, Tomasz Ballaun, Paweł „Konjo” Konnak i inni. Zespół legenda, w historii muzyki rozrywkowej zapisał się m.in. tym, że spalił sprzęt nagłośnieniowy w Lipsku i gdańskiej Łaźni, a klubie Buffet jego koncert został przerwany, ponieważ szklanki spadały z półek na głowy barmanów i barmanek.

Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów: Mikołaja Trzaski, grającego ze światową czołówką free jazzu, i Adama Witkowskiego, artysty sztuk wizualnych, który czasami śpiewa piosenki w zespołach Samorządowcy oraz Gówno. „Langfurtka” pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której mieszkają obaj artyści. Projekt bazuje na odbieraniu i przetwarzaniu audiosfery najbliższego otoczenia, domu, ulicy, dzielnicy. Na tym fundamencie dźwiękowym budowane są elektroakustyczne improwizacje. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji, oraz saksofony i gitary.

Muzyka Reines Girls (hebr. Naarot Girls) to oryginalny, rytmiczny rock’n’roll z domieszką romantycznego punka z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Basista Guy Goldstein oraz gitarzysta i wokalista zespołu Roei Freilich grali razem w Hajfie w latach dziewięćdziesiątych. W 2004 roku w Tel Awiwie założyli zespół Naarot Reines. Nazwa została zapożyczona ze slangowego hebrajskiego określenia z lat sześćdziesiątych, oznaczającego „niezbyt atrakcyjne kobiety”, z którymi można było spędzić czas pod koniec dnia przy ulicy Reines. Zespół odegrał ważną rolę w odrodzeniu izraelskiego rock’n’rolla po 2000 roku. W ostatniej dekadzie był kilkakrotnie nagradzany przez izraelską prasę i rozgłośnie radiowe w kategoriach „Najlepszy rockowy zespół roku” oraz „Najlepszy album roku”.

Suzanne Walsh jest artystką wizualną, muzykiem i pisarką z Wexford w Irlandii. W swojej twórczości łączy pisanie, pracę z dźwiękiem, aktorstwo, rysowanie oraz muzykę, eksploruje wątki związane ze światem zwierząt, legendami, przywracaniem stanu dzikości w naturze, tworząc wypowiedzi o spójnej narracji. Gra w rozmaitych zespołach i występuje jako wokalistka towarzysząca w improwizowanych i eksperymentalnych performansach. Jej zainteresowania obejmują tworzenie muzyki do nieistniejących filmów, fałszywe opery klasyczne, koncepcję muzyki jako ekosystemu i śpiewu jako kanalizowania emocji czy opętania. W swoich występach często wywołuje wrażenie narastającego napięcia, aby zdestabilizować i zakłócić nasze poczucie codzienności. Towarzyszyć jej będzie muzyk Patrick Kelleher.

Artysta i muzyk z Detroit. Duane reprezentuje przyszłość muzyki pop. Jego album Brand New Dog, Same Old Tricks stanowi frapującą mieszankę popu z funkową linią basu i elektronicznymi frazami, stworzoną w mieście, z którego wywodzi się zarówno wytwórnia Motown, jak i muzyka techno. Jak sam mówi, Duane to: (niegdyś) zakręcony nastolatek, (dzisiaj) całkiem nowy ktoś, (jutro) artysta komercyjny.

Działania Dicka Verdulta obejmują film, peformans, grafikę, rysunek, rzeźbę, ceramikę, programy radiowe, pisanie tekstów oraz muzykę. Osiągnął status kultowy jako artysta wizualny i muzyk tworzący eksperymentalne brzmienie cumbia lunaticas i experimentales. Występuje pod pseudonimem Dick El Demasiado, jest znany zwłaszcza w Ameryce Południowej, Rosji i Japonii.

Wixapol S.A. to projekt muzyczno-estetyczno-społeczny wykorzystujący dziedzictwo ponad 20-letniej historii ekstremalnych odmian muzyki tanecznej i kultury rave, ze szczególnym uwzględnieniem jej polskich aspektów. Wixapol konfrontuje ten obszar zainteresowań z aktualnymi zjawiskami takimi jak postinternet, akceleracjonizm i redefinicja ekstremalnych peryferiów kultury techno.
-
22.06.2013 (SOB)The ArtistsKoncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 1 edycja
Festiwal The Artists stanowi podsumowanie najważniejszych projektów dźwiękowych i muzycznych artystów sztuk wizualnych w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Wezmą w nim udział twórcy, dla których praca z dźwiękiem jest stałym i nieodłącznym elementem praktyki artystycznej.
Muszla koncertowa w Parku SkaryszewskiegoMuszla koncertowa w Parku Skaryszewskiego -
14.06.2014 (SOB)The ArtistsKoncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 2 edycja
Program festiwalu obejmuje projekty, w których najważniejsza jest analiza zachowania artystów występujących na scenie oraz badanie oczekiwań widzów. Przedmiotem zainteresowania są rozmaite aspekty związane z tworzeniem muzyki – od rytuałów scenicznych, przez fetyszyzację instrumentów i sprzętu muzycznego, po samą ideę występowania na żywo
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
15.10.2016 (SOB)The ArtistsKoncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 4 edycja
Line-up:
- 7 p.m. NAGROBKI
- 7:45 p.m. FLORA QUARTET
- 8:30 p.m. KRZYSZTOF TOPOLSKI AKA ARSZYN
- 9:15 p.m. HUMANINSTRUMENTAL
- 10 p.m. MARTE GUNNUFSEN
- 10:45 p.m. RICHARD GRANDMORIN
- 11 p.m. KATHRYN ZAZENSKI I OLGA MYSŁOWSKA
- 11:45 p.m. THE FLUTES
- midnight MICHAEL DUDECK
- 0:30 a.m. WSZYSTKO
- 1 a.m. After Party: DANIEL MALONE AKA DJ LazZZY SuzZZN
- 7 p.m.- midnight BRUD, DANIIL GALKIN, MICHAŁ SOSIŃSKI, ANAHITA ALEBOUYEH, THE FLUTES, MARTE GUNNUFSEN
Reduta Banku PolskiegoReduta
The Artists
Koncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych. 3 edycja
Amfiteatr w parku Sowińskiego
ul. Elekcyjna 17
Zobacz na mapie
partnerzy: Ośrodek Kultury im. Stefana Żeromskiego w dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Ambasada Izraela w Warszawie, Instytut Polski w Tel Awiwie
sponsor: Argraf
patroni medialni: Gazeta Stołeczna, SZUM, Aktivist