SPOJRZENIA 2013 Nagroda Fundacji Deutsche Bank

14.09 – 07.11.2013 SPOJRZENIA 2013 Nagroda Fundacji Deutsche Bank

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

artyści: Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Polska
kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz i Jadwiga Sawicka
współpraca: Katarzyna Kołodziej

Po raz szósty Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową Spojrzenia 2013 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich. Inaczej niż w poprzednich edycjach finalistów jest pięciu, a wszystkie prace na wystawie to pokazy premierowe.

Artyści wybrani przez komitet nominujący złożony z krytyków sztuki i kuratorów to Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Urodzeni pomiędzy 1977 a 1985 rokiem, reprezentują Warszawę, Poznań i Kraków. Ich najnowsze projekty są efektem pracy ostatnich miesięcy, ale skupiają się w nich zainteresowania i doświadczenia z ostatnich dwóch lat. I choć wybrana piątka nie miała stanowić reprezentacji polskiej sceny artystycznej, to w ich twórczości odnajdziemy praktyki charakterystyczne dla najnowszej rodzimej sztuki.

Chętnie sięgają po różne media, wśród nich najczęściej film. Prace wykorzystujące to medium pokażą Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Obraza Breguły dotyczy figury nowoczesności połączonej z codziennością. Przyjrzymy się życiu urzędnika, który, opętany wizją nowoczesności, próbuje zachęcić do progresywnych zachowań mieszkańców swojej miejscowości. Obraza to kolejny już — po Fire-Followers — film Breguły, w którym za pomocą realistycznego obrazu z kamery filmowej artystka przedstawia fikcyjne życie wybranej społeczności. Zupełnie inny charakter ma filmowy kolaż Agnieszki Polskiej — opowieść o niebie dla artystów. Artystka słynąca z prac czerpiących z archiwów fotograficznych, nierzadko wzbogaconych animacją, tym razem w żartobliwej konwencji łączy ikoniczne postaci sztuki z różnych okresów — w miejscu, w którym mogą odpoczywać po trudach życia.

Łukasz Jastrubczak za tło dla swojego nowego filmu obrał centrum renesansowej Florencji. W architektonicznej perspektywie Gallerii degli Uffizzi i Pallazzo Vecchio pojawia się „konceptualista” — bohater z geometrycznymi atrybutami znanymi z poprzednich projektów artysty realizowanych w Stanach Zjednoczonych. Klasyka europejskiej sztuki spotyka się tu z echem sztuki amerykańskich mistrzów land artu. Związki między realnym przedmiotem a obrazem filmowym są obecne w pracy Piotra Bosackiego Rzeczy oczywiste, na którą składają się film animowany i zbiór przedmiotów. Artysta wywodzący się z poznańskiej grupy Penerstwo po raz kolejny przedstawia nie tylko poetycki, ale również filozoficzny traktat literacki. Charakterystyczna dlań skłonność do wcielania się w rolę konstruktora, jak i podejmowanie próby opisu świata owocują magnetycznymi produkcjami, w których za pomocą najprostszych materiałów i technik rozkłada świat na czynniki pierwsze. Z dużym dystansem przygląda się rzeczywistości Tymek Borowski. Jego schematy, rysunki, plakaty, blogi czy wirtualni artyści stanowią ciekawą analizę świata sztuki. Najnowszy projekt przybiera formę wielkoformatowej gazetki ściennej uzupełnionej o medium plakatu i znajduje swoją kontynuację w wirtualnej rzeczywistości.

Projekt katalogu i oprawę graficzną przygotowała Kaja Gliwa, uznana przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej za „debiutantkę 2012 roku”; jest ona również współautorką aranżacji wystawy.

Prace na wystawie

 • Zdjęcie pracy Bo tutaj jest jak jest
  Bo tutaj jest jak jestTymek Borowski2013
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu (Portret Wilhelma Sasnala)
  Bez tytułu (Portret Wilhelma Sasnala)Tymek Borowski2007
 • Zdjęcie pracy How Art Works?
  How Art Works? Tymek Borowski2012
 • Zdjęcie pracy Z bloga Theory and Practice of Reality
  Z bloga Theory and Practice of RealityTymek Borowski2011
 • Zdjęcie pracy Autoportret
  AutoportretTymek Borowski2011
 • Zdjęcie pracy Szechina
  SzechinaPiotr Bosacki2010
 • Zdjęcie pracy Szechina
  SzechinaPiotr Bosacki2010
 • Zdjęcie pracy Kompletne bzdury
  Kompletne bzduryPiotr Bosacki2011
 • Zdjęcie pracy Umiłowanie życia
  Umiłowanie życia2011
 • Zdjęcie pracy Ulica (The Street)
  Ulica (The Street)Karolina Breguła2013
 • Zdjęcie pracy Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego
  Formy przestrzenne jako centrum wszystkiegoKarolina Breguła2013
 • Zdjęcie pracy Fire-Followers
  Fire-FollowersKarolina Breguła2013
 • Zdjęcie pracy Obraza
  ObrazaKarolina Breguła2013
 • Zdjęcie pracy Need For Speed
  Need For SpeedŁukasz Jastrubczak2012
 • Zdjęcie pracy W poszukiwaniu cudów
  W poszukiwaniu cudówŁukasz Jastrubczak2013
 • Zdjęcie pracy Perspektywa porażki
  Perspektywa porażkiŁukasz Jastrubczak2013
 • Zdjęcie pracy Śpiący kowboj
  Śpiący kowbojŁukasz Jastrubczak2011
 • Zdjęcie pracy Z cyklu Obiekty
  Z cyklu ObiektyAgnieszka Polska2008
 • Zdjęcie pracy Ogród
  OgródAgnieszka Polska2010
 • Zdjęcie pracy Future Days
  Future DaysAgnieszka Polska2013

Prace artystów w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Wakacje z profesorem
  Wakacje z profesoremAgnieszka Polska2008
 • Zdjęcie pracy Rzeczy oczywiste
  Rzeczy oczywistePiotr Bosacki2013
 • Zdjęcie pracy Biuro budowy pomnika
  Biuro budowy pomnikaKarolina Breguła2016

Werdykt Jury

Łukasz Jastrubczak
został uznany najbardziej interesującym artystą młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat

Jury szóstej edycji Spojrzeń postanowiło przyznać pierwszą nagrodę za ryzyko eksperymentowania, za nieinstrumentalne, samodzielne podejście do aktualnych technologii, swobodę w podejściu do obowiązujących dyskursów, efemeryczność, wrażliwość, umiejętność pracy z przesunięciami percepcji oraz zjawiskami marginalnymi – Łukaszowi Jastrubczakowi.

Jury biorąc pod uwagę umiejętność odpowiadania na kontekst i specyfikę miejsca przyznaje pobyt rezydencyjny w Willi Romana Karolinie Bregule.

Anda Rottenberg
przewodnicząca jury
Warszawa, 24.10.2013

Pierwsza Nagroda
Łukasz Jastrubczak

ur. 1984 roku w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Krakowie. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Razem z Krzysztofem Kaczmarkiem współtworzy grupę artystyczną Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek. Wspólnie z Sebastianem Cichockim jest autorem publikacji Miraż. Gra na syntezatorze w zespole Boring Drug. Od 2012 roku koordynuje działalność Times New Arial Museum. Współpracuje z Galerią Dawid Radziszewski. 

Druga Nagroda
Karolina Breguła

ur. w 1979 w Katowicach. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończyła szkołę fotograficzną GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejską Akademię Fotografii w Warszawie oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; doktorantka tej uczelni. Autorka fotografii, wideo oraz akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej. 

Nagroda publiczności
Tymek Borowski

Laureat Nagrody Publiczności

Ur. w 1984 w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 2005–2009 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Tarasewicza (dyplom 2009). Używa mediów cyfrowych i tradycyjnych, zajmuje się sztuką i projektowaniem. Tworzy wspólne projekty z Pawłem Śliwińskim oraz Pawłem Sysiakiem.

Nominowani
Piotr Bosacki

ur. 1977 w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu i Akademię Sztuk Pięknych tamże (dyplom 2004). Jest wykładowcą w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek grup Penerstwo i KOT. Tworzy filmy animowane, obiekty, instalacje, rysunki. Zajmuje się również kompozycją muzyczną i literaturą. Współpracuje z Galerią Stereo.

Agnieszka Polska

ur. w 1985 roku w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 2005–2010 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; a w latach 2008–2009 na Universitaet der Kunste  (w klasie Hito Steyerl) w Berlinie. Artystka sztuk wizualnych, zajmuje się animacją, wideo i fotografią. Współpracuje z Galerie Żak-Branicka w Berlinie.

O finalistach

Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: SPOJRZENIA 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / filmy
  SPOJRZENIA 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
 • Grafika obiektu: Zachęta. Wrzesień, październik 2013
  mediateka / foldery / teksty
  Zachęta. Wrzesień, październik 2013
  Magazyn
 • Grafika obiektu: Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / foldery / teksty
  Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  Folder towarzyszący wystawie
 • Grafika obiektu: Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / książki
  Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  Katalog wystawy
 • Grafika obiektu: SPOJRZENIA 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / plakaty
  SPOJRZENIA 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
 • Grafika obiektu: Spojrzenia 2013
  mediateka / wideo dokumentacja
  Spojrzenia 2013
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank

Informacje

SPOJRZENIA 2013
Nagroda Fundacji Deutsche Bank
14.09 – 07.11.2013

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny    
kasa biletowa czynna do godziny 19.30   

Konkurs i wystawa pod honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowane przez Fundację Deutsche Bank, Zachętę – Narodową Galerię Sztuki i Deutsche Bank Polska S.A.

partner galerii: Lidex
sponsorzy wernisażu: DeLonghi, Kenwood, Freixenet
patroni medialni: Polskie Radio, The Warsaw Voice, Stolica, Artinfo.pl, MaleMen