Corpus
Spotkanie z dr Tomaszem Załuskim
audio

Data powstania: 25.09.2014

Spotkanie z dr Tomaszem Załuskim towarzyszące wystawie Corpus, Zachęta, 25.09.2014

Bohaterem pierwszego z dwóch spotkań z filozofami na wystawie „Corpus” był dr Tomasz Załuski z Uniwersytetu Łódzkiego. Naszym zamiarem była próba połączenia wystawianych prac z myślą Jean-Luca Nancy’ego oraz nakreślenie szerszego kontekstu, który wykraczałby poza perspektywę historii sztuki. Spotkanie miało charakter autorskiego oprowadzania po wystawie.

 

Tomasz Załuski: historyk sztuki i filozof. Pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Interesuje się nowoczesnymi i współczesnymi praktykami artystycznymi, relacjami sztuki z prakseologią i biopolityką, konfiguracjami estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności oraz współczesną filozofią francuską (szczególnie Jacques Derrida i Jean-Luc Nancy). Jest autorem książki Modernizm artystyczny i powtórzenie. Próba reinterpretacji (2008), oraz redaktorem tomu Sztuki w przestrzeni transmedialnej (2010). Wraz z dr. Michałem Gusinem przetłumaczył książkę Jeana-Luca Nancy'ego Rozdzielona wspólnota (2010).

Powiązana wystawa

 • Grafika do wystawy Corpus
  01.09 – 19.10.2014
  Corpus

  Corpus to wystawa prac odnoszących się do ciała, zainspirowana książkami Corpus oraz Corpus II. Writings on Sexuality autorstwa Jean-Luca Nancy’ego – jednego z najważniejszych współczesnych filozofów francuskich.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • Grafika obiektu: Zachęta. Wrzesień, październik, listopad 2014foldery / teksty
  Zachęta. Wrzesień, październik, listopad 2014
  Magazyn
 • audio
  Corpus
  Spotkanie z dr Piotrem Schollenbergerem
 • Grafika obiektu: Corpusgaleria zdjęć
  Corpus
 • Grafika obiektu: Corpusplakaty
  Corpus