Grafika obiektu: Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
00:00/00:00
Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Trailer wystawy
filmy

Data powstania: 04.02.2021

„Powód, dla którego powstał trailer do wystawy »Rzeźba w poszukiwaniu miejsca« jest oczywisty, gdyż wynikał z potrzeby przełamania dotychczasowych konwencji prezentacji wystaw, a w szczególności rzeźby.

Pomysł trailera zrodził się z fascynacji filmem »Hydrozagadka« (1970) w reż. Andrzeja Kondratiuka, w którym komunikat werbalny, brawurowo prezentowany przez wybitną artystkę Igę Cembrzyńską, będący niejako w zastępstwie tradycyjnej czołówki filmowej, przekazuje poprzez ekspresję gestu, mimiki, modulację głosu aktorki zawartość komunikatu graficznego zwyczajowo poprzedzającego projekcję.

Podobnie dzieje się w przypadku naszej wystawy, gdzie klasyczne zaproszenie zostało zastąpione scenką aktorską w wykonaniu Justyny Wasilewskiej, jednej z najbardziej charyzmatycznych aktorek młodego pokolenia, absolwentki łódzkiej Szkoły Filmowej. W zaskakujący sposób dokonano prezentacji wystawy, poprzez wszechstronne zastosowanie aktorskich środków warsztatowych, uzyskano obraz trailera, który szkicuje w wyobraźni oglądających, osobowość, temperament tych, którzy nadali ostateczny kształt wystawie. Trailer wprowadza w klimat spotkania z różnorodnymi hybrydami form powstałymi wskutek urzeczywistnienia na wystawie poszerzonej koncepcji rzeźby, której przykłady czekają na widzów w/na murach Zachęty”.

Anna Maria Leśniewska, kuratorka wystawy

Powiązana wystawa

 • 01.02 – 25.04.2021
  Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

  Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • Grafika obiektu: Rzeźba w poszukiwaniu miejscagaleria zdjęć
  Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
  Dokumentacja fotograficzna