Grafika obiektu: Przestrzeń urbanistycznego eksperymentu
00:00/00:00
Przestrzeń urbanistycznego eksperymentu
Spacery architektonicznyz Anną Cymer
filmy

Data powstania: 19.09.2020

Przestrzeń urbanistycznego eksperymentu:  od produkcji przemysłowej do miasta kapitalistycznego

W ramach programu towarzyszącego wystawie Moniki Sosnowskiej odbyły się trzy sobotnie spacery architektoniczne po Warszawie prowadzone przez Annę Cymer.

Warszawski Służewiec stał się przestrzenią niezwykłej ewolucji, soczewką, w której skupiły się najważniejsze przemiany społeczne, ekonomiczne i urbanistyczne drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Od końca lat 50. istniała tu Południowa Dzielnica Przemysłowa, z dużymi zakładami, biurami, magazynami, warsztatami. Tuż obok niej na początku lat 60. stanęło Osiedle Prototypów, eksperyment konstrukcyjny, poligon doświadczalny dla różnych technologii prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym. Na długo przed zmonopolizowaniem rynku budowlanego technologią wielkiej płyty testowano tu nie tylko poszczególne rozwiązania konstrukcyjne, ale i formy domów, ich skalę i wzajemne relacje.

Po 1989 roku okolica stała się przestrzenią nowego eksperymentu: przemiany kapitalistycznej. Dawne zakłady przemysłowe zaczęły ustępować miejsca „fabrykom” nowych czasów, siedzibom firm i korporacji. Dziś ten teren, nazywany Mordorem, wciąż przechodzi przemianę: z chaotycznie rozwiniętej na przełomie XX i XXI wieku dzielnicy biznesowej ma się zmienić w wielofunkcyjną przestrzeń miejską z mieszkaniami i przestrzeniami publicznymi.

Anna Cymer — historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki  Architektura w Polsce 1945–1989.

Powiązana wystawa

 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Powiązane wydarzenie

 • 19.09.2020 (SOB) 16:00
  Przestrzeń urbanistycznego eksperymentu
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • Grafika obiektu: Modernistyczne osiedle społecznefilmy
  Modernistyczne osiedle społeczne
  Spacery architektonicznyz Anną Cymer
 • Grafika obiektu: Miejski targfilmy
  Miejski targ
  Spacer towarzyszący wystawie Moniki Sosnowskiej