Paulina Ołowska. Czar Warszaw
Czy sztuka mówi językiem mody? Spotkanie z Piotrem Zacharą
audio

Data powstania: 01.03.2014

Czy sztuka mówi językiem mody? Oprowadzanie i spotkanie z Piotrem Zacharą na wystawie Paulina Ołowska. Czar Warszawy, Zachęta, 06.03.2014

 

Język, którym próbujemy porozumieć się na co dzień, czyli zamerykanizowany polski, sugeruje bardzo bliskie związki mody i sztuki: galeria narodowa–galeria handlowa, wystawa malarstwa–wystawa sklepowa, konceptualizm–concept store, art & fashion festiwal… Projektanci lubią myśleć o sobie, że są pełnoprawnymi artystami, a skoro wystawa Alexandra McQueena w nowojorskim Metropolitan Museum przebiła pod względem frekwencji wystawy Picassa i Gauguina, to chyba mają prawo, prawda? Wartość mody i sztuki mierzymy tym samym – pieniędzmi, a czy przepłaciliśmy, zweryfikuje to czas. Bardzo odważnie krytykujemy modę, najczęściej za oderwanie od życia, ze sztuką obchodzimy się ostrożniej, bo nadal nas onieśmiela. Dlatego tak bardzo potrzebna nam jest Paulina Ołowska, odważnie działająca na styku kultury wysokiej i pop, przekraczająca odważnie sztucznie stworzone granice. Z mody, tak samo jak ze sztuki, Ołowska wychwytuje wszystko to, co innym udaje się przegapić – sposób traktowania i pokazywania kobiety, zacieranie różnic między marzeniem a utopią, promocję konsumpcjonizmu, który nie zawsze jest tylko zły. Moda na współpracy z Pauliną na pewno skorzysta, poczuje się wyróżniona i doceniona. A co z tego związku wynosi artystka?

 

Powiązana wystawa

 • Grafika do wystawy Paulina Ołowska
  01.03 – 27.04.2014
  Paulina Ołowska
  Czar Warszawy

  To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Pauliny Ołowskiej w Polsce, pokazująca wielowątkowość zarówno tematyki, jak i metod pracy artystki. Zawiera malarstwo, rzeźbę, scenografię, instalacje, neon, asamblaż, rysunek, kolaż i tkaninę, oraz przygotowaną specjalnie na wystawę nową instalację – sklep z kolekcją mody firmy Clemens en August.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • Grafika obiektu: Zachęta. Marzec, kwiecień, maj 2014foldery / teksty
  Zachęta. Marzec, kwiecień, maj 2014
  Magazyn
 • audio
  Alfabet Pauliny Ołowskiej
  Spotkanie z Ewą Tatar
 • Grafika obiektu: Paulina Ołowskawideo dokumentacja
  Paulina Ołowska
  Czar Warszawy
 • Grafika obiektu: Paulina Ołowskagaleria zdjęć
  Paulina Ołowska
  Czar Warszawy
 • Grafika obiektu: Paulina Ołowska. Czar Warszawyplakaty
  Paulina Ołowska. Czar Warszawy